1. Smear ne demek neden alınmalı ?
 2. HPV aşıları ne zaman yapılır ?
 3. Myom kimlerde olur ne zaman tedavi gerektirir ?
 4. Adet düzensizlikleri nasıl anlaşılır nasıl tedavi edilir ?
 5. Adet miktarı fazla ise ne yapılır ?
 6. Rahimde polip ne demek nasıl tedavi edilir ?
 7. Yumurta sayım yeterli mi değilse ne yapmalıyım ?
 8. Erken menapoz nedir ?
 9. Vajinal estetik nedir? Ameliyatsız- Lazer estetik nasıl yapılır?
 10. Servikal mukus rehberi. Mukusa bakarak döngünün neresinde olduğumuzu anlayabilir miyiz?

Vajinal estetik nedir? Ameliyatsız- Lazer estetik nasıl yapılır?

Genital Estetik Ameliyat Nedir?

Genital organlar vajina, büyük dudaklar (Labium majus), küçük dudaklar (Labium minor), kızlık zarı ve dudakların üst kısım-üst bölgesinden (Mons pubis) oluşur. Genital bölgenin bu bölgelerindeki herhangi bir deformasyon sadece estetik açıdan hoş olmayan bir görünüme neden olmakla kalmaz, aynı zamanda kadınlarda güvensizlik, cinsellik eksikliği, memnuniyetsizlik veya utanma gibi sorunlara da neden olur. Genital estetik cerrahi bu tür şekil bozukluklarının giderilmesi ve gerekli düzeltmelerin yapılması için yapılır.

Genital Estetik Çeşitleri

Labioplasti (İç ve dış dudakların estetik cerrahisi)

Dış genital yapıyı oluşturan ve labium adı verilen dudaklar, büyük dudakları yani daha kalın ve dolgun kısımları ve daha ince ve daha içeride yer alan küçük dudakları içerir.

Zamanla kişinin özelliklerine veya yaşına bağlı olarak bu bölümde görünümde bozulmaya neden olan sarkmalar meydana gelebilir. Örneğin mayo veya bikini giydiğinizde, sarkma giysinin altında önden bir şişkinlik gibi görünür. Ayrıca cinsel ilişki sırasında zorluk veya ağrıya neden olabilir.

Basit bir operasyonla uzayan veya sarkan bu dudaklar kısaltılıp yeniden şekillendirilebilir.

Labioplasti sonrası hastalar rahatlıkla günlük aktivitelerine dönebilir. Ancak iyileşme döneminde 4-5 hafta cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır.

Klitoral Kıvrımların Düzeltilmesi (Klitoral Hudoplasti)

Klitoris kadınlarda cinsel haz ve orgazm işlevinde önemli bir organdır. Bazı kadınlarda özellikle iç dudaklarda ‘labium minus’ adı verilen fazla doku klitorise kadar ulaşır.

Klitorisin üst kısmındaki fazla deri tabakaları hem estetik açıdan rahatsız edici olabilmekte hem de cinsel uyarılmayı olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Ameliyat genellikle labioplasti ameliyatı sırasında yapılır. İç dudaklar kısaltıldıktan sonra klitoral çıkıntıya herhangi bir müdahale yapılmadığı takdirde o bölgedeki çıkıntılı görünüm çok daha belirgin hale gelir. Bu da hastalarda memnuniyetsizliğe neden olur. Bu nedenle labioplasti sırasında klitoral kozmetik cerrahiye dahil edilmesi önerilir.

Cerrahi Vajinal Sıkılaştırma (Vajinoplasti)

Vajinanın normalden büyük olması cinsel sorunların başında gelmektedir. Çünkü vajina ile erkek organı arasındaki uyumsuzluk her iki partnerde de orgazm sorunlarına neden olabilir. Vajinoplasti bu sorunu düzeltmeyi amaçlar.

Bazı kadınlarda normalde vajina boyutu yapısal olarak normalden daha büyük olabilir. Ayrıca normal doğum, doğumdan kaynaklanan yırtık (doğum yırtıkları), doğum sayısının fazla olması, ilk doğum anında epizyotomi kesisinin dikilmemesi veya dikişlerin açılması, iri bebek doğurma, vajinada azalma yaşla birlikte elastikiyet ve gevşemeler meydana gelebilir.

Vajina daraltma sırasında vajinanın arka duvarından uzunlamasına bir parça çıkarılır. Onarımda kas tabakası ve mukoza tabakası ayrı ayrı dikilir.

Vajinoplasti ameliyatı daha çok lokal anestezi ile yapılsa da genel anestezi altında da yapılması mümkündür. Operasyon yaklaşık 1 saat sürer.

Diğer genital estetik ameliyatlar örn. vajinal estetik cerrahi, labioplasti, klitoris estetik cerrahisi vajinoplasti ile birlikte yapılabilmektedir.

Genital Beyazlatma

Genital bölgedeki derinin koyu pigmentasyon sorununa yönelik birçok alternatif çözüm önerilmiş olsa da bu tedavilerin hiçbiri tam anlamıyla kalıcı ve tatmin edici sonuçlar vermemektedir. Vulva ve anal bölgeye uygulanan topikal kimyasallar birçok cilt sorununa neden olur ve dahası sonuçlar geçicidir. Bu bölgedeki cilt çok hassas olduğu için kimyasal ajanların uygulanması üzerine birçok komplikasyon ortaya çıkabilir. Bu nedenle hiperpigmentasyonu gidermenin en etkili ve gelişmiş yolu lazer uygulamasıdır. Son yıllarda genital-anal bölgede cilt rengini açmak ve kalıcı sonuçlar almak için lazer ile vulvar/anal beyazlatma teknolojisi tercih edilmektedir.

Büyük Dudakların Ameliyatla Küçültülmesi (Labia Majora Estetik Ameliyatı)

Dışta genital bölgede yer alan kıllarla kaplı büyük dudakların büyümesi veya sarkması bazı estetik problemlere neden olabilir. Bu durumda büyümüş ve sarkmış büyük (dış) dudaklar basit bir cerrahi operasyonla küçültülür ve düzeltilir.

Büyük dudakların küçültülmesi de bir labioplasti çeşididir ve ‘büyük dudak labioplasti’ veya ‘labia majoraplasty’ olarak da adlandırılır.

Genital estetik uygulamaları hakkında sık sorulan sorular

Ameliyatsız Genital Estetik Uygulamaları Kimlere Yaptırılabilir?

Doğum yapmış olsun ya da olmasın, kuruluk, tekrarlayan bakteri üremesi, genital bölgede pH bozukluğu, vajinal gevşeklik, cinsel ilişki sırasında ağrı veya his kaybı, renk değişikliği veya idrar kaçırma gibi sorunları olan her kadın bu uygulamayı güvenle yaptırabilir.

Genital Estetik İşlem Orgazmı Etkiler mi?

Genital estetik işlemleri kolay ve tatmin edicidir. Kadınların konuya yaklaşımını değiştiren işlemden kısa bir süre sonra hastalar iş ve sosyal aktivitelerine devam edebilirler. Hasta ve doktor arasındaki güvene dayalı iletişim sayesinde işlemler sonrasında tatmin edici sonuçlar alınmaktadır. Gelişmiş ve hızlı medikal teknikler ile hastalar istedikleri sonuçlara kolaylıkla ulaşabilirler. Genital estetik işlemler kadınların hayatlarını önemli ölçüde değiştirerek kendilerini daha iyi ve özgüvenli hissetmelerini sağlayabilir. Spor kıyafetleri, tayt, mayo veya bikini gibi dar giysiler giydiklerinde onları daha estetik bir şekilde taşırlar.

Ayrıca genital estetik işlemlerinin olumlu sonuçları arasında ağrısız, zorlanmadan ve daha çok zevk alarak cinsel ilişkiye girilmesi sayılabilir.

Lazer Vajinal Gençleştirme Nedir?

Lazer Vajinal Sıkılaştırma Ameliyatı vajinayı sıkılaştırabilir, menopoz kuruluğunu iyileştirebilir ve idrar kaçırmayı azaltabilir. Vajinaya bir lazer el aleti yerleştirilir ve dokuya hassas lazer enerjisi verilir. Lazer vajinal gençleştirme işlemi neredeyse ağrısızdır, yaklaşık 30 dakika sürer ve herhangi bir kesi gerektirmez.

Lazer Vajinal Daraltma Ameliyatının avantajları nelerdir?

•Hızlı

• Minimal invaziv

• Ağrısız

•Tamamen güvenli

• Tedavi sonrası kesi yok

• Mükemmel hasta memnuniyeti ve uzun vadeli başarı

Doğum, kilo dalgalanmaları ve hormonal değişiklikler gibi yaşam süreçleri vajinal dokuyu aşırı gerebilir ve zarar verebilir, pelvik tabana zarar verebilir ve vajinal duvarın mukozal tonunu değiştirebilir.

Fizyolojik değişiklikler şunlara yol açabilir:

• Stres üriner inkontinans

• Vajinal atrofi

• kuruluk

• Tekrarlayan enfeksiyonlar

Bu koşulların sosyal maliyetleri de yüksektir ve cinsel, kişilerarası ve profesyonel ilişkileri etkileyebilir.

Lazer, çeşitli rahatsızlıkları hızlı ve etkili bir şekilde tedavi eden çok yönlü bir çözümdür. Vajina daraltma işlemi poliklinik ortamında gerçekleştirilir ve vajinayı sıkılaştırmak için anestezi veya kesi gerektirmez, bu da kadınların vajinal lazer tedavisinden sonra rutinlerine devam etmelerini ve kısa süre sonra özgüvenlerini yeniden kazanmalarını sağlar.

Vajinal Gençleştirme Nasıl Çalışır?

Vajinal gençleştirme işlemi sırasında vajinal dokunun çeşitli katmanlarına güçlü termal ısıtma ve mikro ablasyon uygulanır. Bu, elastin liflerinin kollajen rejenerasyon kontraktürünü, neovaskülarizasyonu uyarır ve vajinal dokuyu iyileştirir

Lazerler, vajina derisine yaklaşık 0,5 mm derinlikte enerji verir ve vajinal kanalın içindeki mukoza dokusu üzerinde küçük, beyaz, ablasyonlu hasarlı doku noktaları oluşturur. Estetikte kullanılan diğer fraksiyonel lazer tekniklerinde olduğu gibi, prensip, bunun her bir mikro noktayı çevreleyen ablate edilmemiş (hasarsız) dokudaki iyileşme tepkisini uyarması ve böylece yeni kollajen oluşumunun sağlanmasıdır.

Vajinal Kuruluk ve Tekrarlayan Enfeksiyonlar için nasıl kullanılır ?

Kuruluk ve tekrarlayan vajinal enfeksiyonlar, vajinal dokuyu iyileştiren, vajinal pH ve florayı normalleştiren vulvo-vajinal dokunun lazerle vajinal gençleştirmesi tedavi edilir. Vajinal lazer tedavisi, lokal bağışıklık sistemi tepkisini arttırır ve kronik vajinal enfeksiyonların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Menopoz Sonrası – (Menopozun Genito-Üriner Sendromu)

Menopozla birlikte ortaya çıkan hormonlardaki değişim vajinanın dokusunun daha ince, daha kuru, daha az elastik ve iltihaplı olmasına neden olabilir. Lazer tedavisi vajinal dokuyu gençleştirir, vajinal duvarların kalınlığını arttırır ve doğal kayganlığı geri kazandırır. Minimal invaziv bir lazer vajinal daraltma ameliyatı olan vajinal gençleştirme işlemi, kaşıntı, yanma, batma gibi rahatsız edici semptomları azaltır ve cinsel işlevi iyileştirmeye yardımcı olur.

Etkinlik Ne Kadar Sürer?

Sonuçların üriner inkontinans kontrolü için 18 ay ila 2 yıl sürmesi beklenir. Daha sonra sıkılaştırmayı ve kontrolü sürdürmek için ilave tedavi seanslarına ihtiyacınız olabilir.

Yan etkiler ve riskler

Vajinal lazer tedavisi, minimal invaziv olarak kabul edilir. Lazerle vajinal gençleştirme işlemi, smear testinden daha rahattır. Lazer enerjisinin verilmesi sırasında biraz sıcaklık hissedebilirsiniz. Bazı kadınlar tedaviden sonra bir gün kadar sulu akıntı veya lekelenme yaşarlar.Normal aktivitelerinize neredeyse anında dönebilirsiniz.

• Yaklaşık 5 gün boyunca cinsel ilişki veya tampon yerleştirilmesinden

• Bir hafta boyunca yorucu egzersizden kaçınmalısınız

Tedavi Rejimi

Özellikle belirgin vajinal gevşeklik durumunda, üç ila dört hafta arayla vajinal restorasyon için 5 adede kadar vajinal gençleştirme tedavisi seansı önerilir.

Çoğu kadın, 2 veya 3 vajinal küçültme tedavisi seansından sonra önemli bir iyileşme görecektir. Sonuçlarınızı korumak için 6 ay sonra bir takviye tedavisi görmeniz önerilebilir.

Servikal Mukus Rehberi

Servikal mukus, rahim ağzından sıvı veya jel benzeri bir akıntıdır. Adet döngüsü boyunca dalgalanan hormon seviyeleri, servikal mukus miktarının ve kalınlığının değişmesine neden olur. Hormonlar rahim ağzındaki bezleri mukus üretmeleri için uyarır.

İster hamile kalmaya çalışın ister hamileliği önlemeye çalışın, servikal mukusun takibi yumurtlamayı tahmin etmenize yardımcı olabilir.

Servikal mukusumda değişikliklere ne sebep olabilir?

 • Adet döngünüz: Servikal mukusunuz döngünüzün her aşamasında değişebilir. Yumurtlamanın hemen öncesinde ve sırasında mukus genellikle berrak, esnek ve kaygandır. Yumurtlamadan sonra incelir ve daha yapışkan ve yapışkan hale gelir. Ayrıca birkaç gün boyunca mukus olmadan da yaşayabilirsiniz.
 • Hamilelik: Gebelikten hemen sonra mukusunuz kalınlaşabilir ve yapışkan hale gelebilir. Hamileliğiniz ilerledikçe mukus miktarı artabilir ve beyaz veya sarı olabilir. Hamileliğin sonlarında mukus kalınlaşabilir ve pembe çizgiler içerebilir. Bu doğumun başladığının bir işareti olabilir.
 • Bazı doğum kontrol yöntemleri: Hormonal doğum kontrol yöntemleri tipik olarak servikal mukusu kalınlaştırarak spermin rahme girmesini ve yumurtayı döllemesini zorlaştırır.
 • Enfeksiyonlar: Bakteriyel , maya ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, mukusunuzun renginin veya kokusunun değişmesine neden olabilir.
 • Diğer faktörler: Bazı ilaçlar, kadın hijyen ürünleri, duş yapmak, emzirmek, cinsel ilişkide bulunmak veya pelvik muayeneye girmek de servikal mukusunuzun görünümünü etkileyebilir .

Servikal mukusun aşamaları

Her adet döngüsü sırasında servikal mukusun miktarı, rengi ve kıvamı herkes için farklılık gösterir. Adet döngünüz boyunca servikal mukusun değişebileceği bazı yollar şunlardır:

 • Adet döneminiz sırasında: Kan, mukusu kaplayacağından muhtemelen fark etmeyeceksiniz.
 • Regl döneminizden sonra : Regl döneminizin hemen ardından akıntının farkına varmadığınız kuru günler yaşayabilirsiniz.
 • Yumurtlamadan önce: Vücudunuz yumurta bırakmadan önce (yumurtlama) mukus üretir. Mukus sarı, beyaz veya bulanık olabilir ve kıvamı yapışkan veya esnek olabilir.
 • Yumurtlamadan hemen önce: Östrojen seviyeleri yüksektir. Yumurtlamadan hemen önce. Mukusunuz daha berrak, esnek, sulu ve kaygan olabilir. Yumurta beyazına benzeyebilir.
 • Yumurtlama sırasında: Dokusu ve pH’ı sperm için koruyucu olduğundan, berrak, esnek mukus yumurtlama sırasında kalacaktır. Hamile kalmaya çalışıyorsanız, yumurtlama günü de dahil olmak üzere, önceki 5 ila 6 gün boyunca seks yapın.
 • Yumurtlamadan sonra: Yumurtlamadan sonra akıntı daha az olacaktır. Mukus daha kalın, bulanık veya yapışkan olabilir. Bazı insanlar yumurtlamadan sonra kuru günler yaşarlar.

Gebelikten sonra servikal mukus

Servikal mukus değişiklikleri hamileliğin erken bir belirtisi olabilir. İmplantasyondan sonra (döllenmiş bir yumurta rahminize bağlandığında), mukus berrak, kalın ve yapışkan olma eğilimindedir.

Bazı kişiler yerleşme kanaması veya lekelenme yaşayabilir. 6 ila 12 gün gebe kaldıktan sonra. Bu kanama genellikle adet kanından daha açık renklidir.

Pozitif gebelik testinden önce bu değişiklikleri fark edebilirsiniz.

Erken gebelikte servikal mukus

Hamileliğin ilk haftalarında rahim ağzı mukusunun rengi ve kıvamı değişebilir. Lökore olarak bilinen daha yapışkan beyaz veya sarı mukus fark edebilirsiniz. Hamileliğiniz ilerledikçe vajinal akıntınız değişmeye devam edebilir.

Doğum kontrolü servikal mukusu etkiler mi?

Doğum kontrol hapları ve hormonal rahim içi cihazlar (RİA), rahim ağzı mukusunu kalınlaştırarak spermin yumurtaya ulaşmasını engeller. Bu yöntemlerden herhangi birini kullanıyorsanız servikal mukusunuzun kıvamı farklı olabilir.

Servikal mukus nasıl hissetmeli?

Mukusunuzun kıvamını hissetmenin en iyi yolu onu başparmağınızla işaret parmağınız arasında sürtmektir. Adet döngünüz boyunca servikal mukusun nasıl hissedilebileceği aşağıda açıklanmıştır:

 • Yumurtlamadan önce: yapışkan veya yapışkan
 • Yumurtlamanın hemen öncesinde ve sırasında: çiğ yumurta akı gibi kaygan ve esnek
 • Yumurtlamadan sonra: daha kalın ve yapışkan

Servikal mukusun kontrol edilmesi

Servikal mukus değişikliklerini kontrol etmenin birkaç yolu vardır. Bu yöntemlerden herhangi birini uygulamadan önce ve sonra ellerinizi yıkadığınızdan emin olun:

 • Tuvalet kağıdı ile: Tuvaleti kullanmadan önce vajinanızın girişini beyaz tuvalet kağıdıyla silin. Mukusun rengine ve doku üzerindeki kıvamına dikkat edin.
 • İç çamaşırınızı veya külot astarınızı kontrol ederek: İç çamaşırınızda veya külot astarınızda akıntıdaki değişiklikleri arayın. Bu yöntem diğerlerinden daha az güvenilir olabilir çünkü iç çamaşırınızın rengi ve akıntının ne kadar süredir orada olduğu akıntının özelliklerini değiştirebilir.

Rahim ağzı mukus yöntemi nedir?

Servikal mukus yöntemi doğal aile planlamasının bir şeklidir.

Yöntemin arkasındaki temel fikir şudur: Hamile kalmayı umuyorsanız, ne zaman yumurtlayacağınızı tahmin etmek için servikal mukus değişikliklerini takip edebilirsiniz. Servikal mukusunuzu birkaç döngü boyunca günlük olarak takip etmek, kalıpları en iyi şekilde tanımanıza yardımcı olabilir.

Hamilelik şansınızı artırmak için, servikal mukus kıvamının daha ince, sulu ve kaygan hale geldiğini fark ettiğinizde her gün veya günaşırı cinsel ilişkiye girmeye çalışın. Düzenli aylık adet döngünüz varsa, bu yöntem yumurtlamayı tahmin etmede daha etkilidir. Adet döngüleriniz düzensiz, uzun veya seyrekse bu yöntem işinize yaramayabilir ve doktorunuzla veya sağlık uzmanınızla konuşmalısınız.

En iyi hamilelik şansını elde etmek için, yumurtlama olasılığınızın daha yüksek olduğu günleri kaydedecek bir uygulama veya takvim kullanın. Daha sonra bu verimli pencerede seks yapmayı planlayın.

Hamilelikten kaçınıyorsanız

Hamileliği önlemeye çalışıyorsanız, servikal mukusu ilk gördüğünüz andan itibaren cinsel ilişkiden kaçının. Servikal mukus yönteminin hamileliği önlemede başarısızlık oranı yüksektir. Diğer doğum kontrol yöntemleriyle karşılaştırıldığında güvenilmez bir doğum kontrol yöntemi olarak kabul edilir. Bariyer yöntemi veya hormonal doğum kontrolü gibi alternatif veya ek bir doğum kontrol yöntemi kullanmayı düşünün.

Yumurtlamayı takip etmenin diğer yolları

Yumurtlamayı aşağıdaki yöntemleri kullanarak da takip edebilirsiniz:

Sıcaklık

Yumurtlama gerçekleştikten sonra bazal vücut sıcaklığınız ( dinlenirkenki vücut sıcaklığınız) 0,28 ile 0,55°C artar. Bazal vücut sıcaklığınızı takip ederken, döngünüz boyunca her gün uyandığınızda ilk iş olarak sıcaklığınızı ölçtüğünüzden emin olun.

Yumurtluyorsanız bazal vücut ısısı grafiğinizde bir artış fark etmelisiniz. Bu yöntem yumurtlamanızın olup olmadığını belirlemede yardımcı olsa da güvenilmez ve hatalı da olabilir. Yumurtlamayı gerçek zamanlı olarak tahmin etmek için kullanılamaz. Yumurtlama gerçekleştikten sonra tespit eder.

Hamile kalmaya çalışıyorsanız yumurtlama gününüzü tahmin etmek için bazal vücut sıcaklığı grafiğinizi kullanın. Daha sonra yumurtlama gününden 5 ila 6 gün önce ve aynı gün seks yapın.

Bu yöntemi servikal mukus yöntemiyle birlikte kullanmak, yumurtlamayı başarılı bir şekilde tahmin etme şansınızı artırabilir.

Takvim

Ücretsiz çevrimiçi yumurtlama takvimleri yumurtlama günlerinizi tahmin etmenize yardımcı olabilir. Son adet döneminizin başlangıç ​​tarihini ve adet döneminizdeki ortalama gün sayısını girmeniz gerekecektir.

Doğurganlık testi

Doktorunuz yumurtlamayı kontrol etmek ve hormon seviyelerinizin normal olduğundan emin olmak için testler ve fizik muayene yapabilir. Bir yıllık denemenin ardından veya 35 yaşın üzerindeyseniz altı ay sonra hamile kalma konusunda sorun yaşıyorsanız bir doktora görünün.

Ayrıca, dijital bir yumurtlama tahmincisi veya yumurtlama test şeritleri kullanarak yumurtlamayı evde de takip edebilirsiniz. Hamilelik testi yapmaya benzer şekilde, yumurtlama testleri de test şeridinin ucuna veya şeridi yerleştireceğiniz bardağa idrar yapmanızı gerektirir. Bu testler, en doğurgan günlerinizi tahmin etmek için luteinize edici hormon (LH) artışını kontrol eder. LH dalgalanması yumurtlamayı tetikler.

Ne zaman yardım aranmalı

Herhangi bir olağandışı vajinal akıntı hakkında doktorunuza bilgi verin, çünkü enfeksiyonun belirtisi olabilir :

 • sarı, yeşil veya gri mukus
 • kaşıntı veya yanma
 • kokular
 • kızarıklık veya şişlik

Adet döneminizin dışında kanamanız varsa ve hamile olduğunuzu düşünmüyorsanız bir doktorla konuşun.

Kısa özet

Servikal mukus akıntısı adet döngüsünün tipik bir parçasıdır. Alışılmadık renkte veya kötü kokulu bir servikal mukus fark ederseniz veya kaşıntı veya kızarıklık yaşarsanız bir doktorla konuşun.

Servikal mukusun takibi yumurtlamayı tahmin etmenin etkili bir yolu olabilir. Gebe kalmaya çalışmadan önce en az bir döngü boyunca mukusunuzu takip edin. Hamileliği önlemeye çalışıyorsanız yedek doğum kontrol yöntemini kullanın.